SAMOA

Termin wypraw konsultujemy z zainteresowanymi uczestnikami, którzy prześlą formularz zgłoszeniowy.

Koszt:
€ 2555.00 (A) + € 1330.00 (B)

Plan:
1-2 – Przylot z Europy do Auckland / transfer z lotniska do miasta / zakwaterowanie / relaks / warsztat jogi*
3 – Przelot do Apia na Samoa / transfer z lotniska do miasta / zakwaterowanie
4 – Pobyt w Apia / wypad do posiadłości Roberta Luisa Stevensona
5 – Przeprawa promowa do Salelologa na wyspie Savai’i / przejazd lokalnym autobusem do osady Satuiatua i zakwaterowanie/ relaks na plaży
6 – Zwiedzanie piramidy gwiezdnej Pulmenelei / kąpiel przy wodospadzie Afu Aau
7 – Przejazd do Avao / zakwaterowanie / relaks – pływanie z żółwiami morskimi
8 – Rekonesans okolic, w tym pola lawy wulkanicznej, wejście na banyan wiszącym mostem Canopy Walk
8 – Przejazd do Salelologa i powrót na wyspę Upolu / przejazd na Matareva Beach / relaks nad oceanem
10 – Pieszy rekonesans wulkanicznego wybrzeża i relaks na Paradise Beach
11 – Przejazd do nadoceanicznych fale w Lepa / zakwaterowanie
12 – Rekonesans okolicy, w tym dwóch pobliskich wodospadów
13 – Powrót do Apii / ostatni wieczór na Samoa
14 – Przelot z Apii do Auckland / zakwaterowanie / wieczorny relaks
15 – Zwiedzanie Auckland
16-17 – Odlot do Europy

*Każdego dnia – rano i wieczorem – przewidziana jest zindywidualizowana 1,5 godzinna praktyka jogi: asany (ćwiczenia fizyczne), elementy technik oddechowych, relaksacja, medytacja…  Ale joga jodze nie równa – z hatha-jogi wyodrębniło się jej kilkadziesiąt zróżnicowanych odmian, od ezoterycznych po racjonalne, od statycznych po dynamiczne – dlatego my korzystając z tego co w jej tradycji najwartościowsze będziemy szukać własnej jogi łączącej mądrość Wschodu z nauką Zachodu. Pracę z ciałem i umysłem dostosujemy do indywidualnych oraz psychofizycznych potrzeb i możliwości każdego z ćwiczących uczestników wyprawy.

Trasa podróży

(połączenia lądowe zaznaczono linią czerwoną; przeloty samolotem zaznaczono linią niebieską)

Samoa trasa podróży

Samoa (14)Samoa

(Podróż dotyczy wysp należących do Niezależnego Państwa Samoa, w odróżnieniu od sąsiedniego Samoa Amerykańskiego).

Archipelag wysp Samoa położony jest na Południowym Pacyfiku, w sercu akwenu nazwanego w literaturze romantycznym mianem Mórz Południowych. Wyspy archipelagu są barwną i urzekającą prezentacją Polinezji w jej najczystszej, bogatej szacie. Wydaje się, że u progu tworzenia świata natura, obdarzająca archipelagi Pacyfiku unikalną gamą dóbr przyrody, sprawie Samoa poświęciła więcej czasu. Barwność i piękno krajobrazu przeniknęły naturę Samoańczyków w zamian przejmując od nich powszechnie wyczuwalnego tutaj ducha spokoju. Samoańczycy to nade wszystko populacja przyjazna i gościnna, wiodąca życie zgodnie z Fa’a Samoa – mocno ugruntowaną tradycją przodków i odwiecznymi zasadami, ujawniającymi ponadczasową uniwersalność niezależnie od przemijających epok.

3000 lat temu wyspy zasiedlili żeglarze z Azji południowo-wschodniej. Położenie geograficzne i warunki terenowe sprzyjały rozwojowi archipelagu czyniąc z czasem Samoa kolebką kultury polinezyjskiej i ośrodkiem, skąd emanowała ona na tak odległe wyspy jak Hawaje, Tahiti, czy Nowa Zelandia.

Samoa (3)Nie dziwi więc, że Samoańczycy są największą w świecie grupą pełnokrwistych Polinezyjczyków. Rodzina jest tutaj najważniejsza, a wioskowa społeczność zespala się wokół matai – wybieralnego wodza. Szacunek, posłuszeństwo i współpraca to nie tylko cechy wypracowywane przez ojców; Samoańczycy przychodzą już z nimi na świat.

Oko przybysza szybko wychwytuje botaniczną rozmaitość natury. W terenie uzmysłowią to przestrzenie formacji leśnych począwszy od wysokogórskiego lasu deszczowego w chmurach, po jego odmiany nabrzeżne i niedostępne bagniska mangrowe. Chociaż większość nizinnych partii terenów podlega rolnictwu, to niemal dziewicze wyżyny proponują wizję bujnej, rodzimej przyrody dostępną zainteresowanym, np. web change alert rezerwat Falealupo na wyspie Sawai’i, Tafua Peninsula na Upolu, czy też Mont Maeva Reserve w okolicy Apii – stolicy wysp. Warto tam zwrócić uwagę na potężne drzewa pua najlepsze do wykonania paopao – czółna nadal powszechnie stosowanego w rybołówstwie przybrzeżnym.

Samoa oferuje mnogość obiektów naturalnych i działań, których nie wolno tu pominąć: krajobrazy idyllicznych plaży i noce spędzone pod palmami, połacie zastygłej lawy na wzgórzach, linia brzegowa usiana czarnym ciągiem gigantycznych skał, gdzie błękitne fale z furią rozbijają się na białą mgłę, gdzie też ze szczelin strzelają wielometrowe gejzery; niezapomniane wrażenia utrwalają widowiskowe wodospady na Upolu i Savai’i.

Samoa (15)Podróż niewątpliwie nasyci zmysły aurą oceanu, którego szum towarzyszyć będzie niemal na co dzień, a piesze wędrówki wybrzeżem ujawnią ekscytującą urodę krajobrazową i obyczajową tego zakątka Polinezji. Jednakże walory natury w głębi lądu nie zostaną pominięte i niewątpliwie pozostaną we wspomnieniach na zawsze : między innymi doświadczymy przejścia mostem wiszącym w koronach drzew dżungli i wespniemy się na gigantyczny banyan, by spośród jego potężnych konarów sięgnąć wzrokiem ponad rozpostartą poniżej dżunglą; poznamy skutki erupcji miejscowego wulkanu Matavanu, którego strumienie lawy spustoszyły niegdyś całe okolice, w tym niszcząc kościół napełniając jego wnętrze bazaltem do wysokości kilku metrów; popływamy ze wspaniałymi okazami morskich żółwi przekonując się o ich delikatności i sprycie…

Post navigation