Joga i wspinaczka

Niewiele jest aktywności, które tak doskonale idą ze sobą w parze jak joga i wspinaczka. Wielu wspinaczy o tym wie i włącza jogę do swojego treningu. Ale korzyści odnoszą nie tylko wspinacze. Także praktyka jogi zyskuje dzięki treningom na ściance.

Co joga może dać wspinaczom?
1. Elastyczność. Każdy, kto choć raz się wspinał, wie że siła to nie wszystko. Aby sięgać do daleko położonych chwytów lub utrzymywać nogi w dużym rozkroku blisko ściany, bardzo przydaje się duży stopień elastyczności ciała. Najefektywniejszą i najbezpieczniejszą metodą by go osiągnąć jest właśnie praktyka jogi
2. Koncentracja. Wspinaczka jest dyscypliną wymagającą maksymalnej koncentracji uwagi. Od niej zależą nie tylko wyniki sportowe zawodników, ale także bezpieczeństwo. Im trudniejsze trasy pokonuje dana osoba tym zdolność ta staje się ważniejsza. Joga rozwija ją bardziej niż inne techniki, szczególnie dzięki skupieniu na oddechu oraz przez ćwiczenia równoważne.
3. Propriocepcja, czyli czucie głębokie. Przydaje się ono we wszystkich dyscyplinach sportu. We wspinaczce jest szczególnie ważne, gdyż daje dobre wyczucie ciała w przestrzeni. Dzięki temu można łatwiej i bardziej precyzyjnie poruszać się po ścianie. Na zajęciach jogi propriocepcję rozwija koncentracja na precyzyjnym ustawianiu ciała w pozycjach jogi, skupianie się na odczuciach płynących z różnych części ciała czy też pozycje równoważne z zamkniętymi oczami.

Co natomiast jogini mogą zyskać dzięki wspinaczce? Przede wszystkim bardziej wszechstronną i harmonijną pracę rąk. Ćwiczenia w zwisie na rękach doskonale równoważą pozycje w podporze (z oparciem rąk na podłodze), których mnóstwo jest na zajęciach jogi. Nadmiar ćwiczeń w podporze czasami nadweręża nadgarstki. Ćwiczenia w zwisie na rękach pozwalają je wzmocnić bez obciążania, działają wręcz terapeutycznie w przypadku problemów z tymi stawami. Dodatkowo wspinaczka bardzo wzmacnia całą górną połowę ciała, dzięki czemu dużo łatwiej jest opanować jogiczne pozycje balansowe w staniu na rękach.

Podsumowując – zachęcam joginów i wspinaczy do wzajemnej wymiany doświadczeń!

autor: Radek Rychlik