Pozycja szczęśliwego dziecka

Anandabalasana, czyli pozycja szczęśliwego dziecka jest jedną z najprzyjemniejszych pozycji relaksacyjnych. Często niemowlęta leżą w ten sposób bawiąc się swoimi stopami. Specyficzne rozciąganie bioder w tej pozycji pozwala lepiej wykonywać przysiady, które nie tylko są świetnym ćwiczeniem wzmacniającym, ale także ruchem funkcjonalnym, pozwalającym bezpiecznie podnosić ciężkie przedmioty.

Aby ją wykonać, połóż się na plecach. Z wydechem zegnij i podnieś kolana. Następnie rozsuń je tak, aby były trochę szerzej niż twój tułów, podnieś stopy i złap za duże palce stóp, lub jeśli dasz radę – za zewnętrzne krawędzie stóp. Najlepiej, jeśli pięty znajdują się nad kolanami, a palce stóp są skierowane w tą samą stronę co kolana. Jeśli przy tym ustawieniu dolne plecy podnoszą się, zegnij nogi bardziej i dociśnij odcinek krzyżowy kręgosłupa (część poniżej pasa) do podłogi. Jeżeli barki odrywają się od podłogi a szyja odgina się w tył, podłóż pod głowę złożony koc. Będąc w pozycji ciągnij za stopy tak, aby kolana zbliżały się do podłogi. W tej wersji anandabalasana ma działanie relaksacyjne, łagodnie rozciąga biodra i dolne plecy.

Osoby bardziej doświadczone, którym jest wygodnie w tej pozycji mogą ją pogłębić stosując zaawansowaną pracę z oddechem. W tym celu wciągnij brzuch na wysokości pasa aktywując mięsień poprzeczny brzucha, aktywuj także mięśnie dna miednicy. Kieruj wdech do dolnych żeber z tyłu klatki piersiowej rozszerzając ten obszar od wewnątrz i naciskając nim na podłogę. Gdy robisz wydech, spróbuj zostawić ten obszar rozszerzony i jednocześnie wciągnij do środka dolne żebra z przodu, tuż nad brzuchem. Pogłębiaj tę pracę z każdym oddechem. Gdy efektywnie naciskasz dolnymi żebrami z tyłu na podłogę, obszar pomiędzy nimi a krzyżem, czyli odcinek lędźwiowy kręgosłupa będzie się chciał oderwać od podłogi, jednak pracuj brzuchem tak, jakbyś chciał to miejsce docisnąć do podłogi. Ta praca uruchamia większość mięśni centrum ciała, wzmacnia prostowniki grzbietu w odcinku lędźwiowym wydłużając je jednocześnie oraz pogłębia rozciąganie bioder.

autor: Radek Rychlik