NOWA ZELANDIA

Termin wypraw konsultujemy z zainteresowanymi uczestnikami, którzy prześlą formularz zgłoszeniowy.

Koszt:
€ 2 170.00 (A) + € 1 220.00 (B)

Plan:
1 – Przylot do Auckland / przejazd do miasta i zakwaterowanie / relaks po podróży / warsztat jogi*
2 – Wypad na wulkany Auckland
3 – Przejazd z Auckland do Rotorua / zakwaterowanie / wypad do wulkanicznej doliny Waimangu
4 – Przejazd z Rotorua do Napier via Taupo / zakwaterowanie
5 – Przejazd z Napier do Wellington / zakwaterowanie
6 – Zwiedzanie zakątków Wellington
7 – Przeprawa promowa z Wyspy Północnej na Wyspę Południową: Wellington – Picton / przejazd z Picton do Christchurch
8 – Spacer po Christchurch
9 – Przejazd z Christchurch na zachodnie wybrzeże wyspy do Franz Josef Glacier / zakwaterowanie
10 – Trekking do lodowca Franz Josef Glacier lub Fox Glacier
11 – Przejazd z Franz Josef Glacier do Nelson na północy wyspy / zakwaterowanie
12 – Przejazd z Nelson do Picton / Prom z Picton do Wellington / zakwaterowanie
13 – Pobyt w Wellington / Spacer do zakątków miasta
14 – Odlot z Wellington do Europy

*Każdego dnia – rano i wieczorem – przewidziana jest zindywidualizowana 1,5 godzinna praktyka jogi: asany (ćwiczenia fizyczne), elementy technik oddechowych, relaksacja, medytacja…  Ale joga jodze nie równa – z hatha-jogi wyodrębniło się jej kilkadziesiąt zróżnicowanych odmian, od ezoterycznych po racjonalne, od statycznych po dynamiczne – dlatego my korzystając z tego co w jej tradycji najwartościowsze będziemy szukać własnej jogi łączącej mądrość Wschodu z nauką Zachodu. Pracę z ciałem i umysłem dostosujemy do indywidualnych oraz psychofizycznych potrzeb i możliwości każdego z ćwiczących uczestników wyprawy.

Trasa podróży

(połączenia lądowe zaznaczono linią czerwoną; przeloty samolotem zaznaczono linią niebieską)

Nowa Zelandia - trasa podróży

Nowa Zelandia (11)Nowa Zelandia

Nowa Zelandia leży na półkuli południowej, 2000 km na wschód od Australii. To kraina odległa i odosobniona, gdzie natura wykorzystała wszelkie atuty do szerokiej ekspansji. Krajobrazowa różnorodność kraju, jego bogactwo flory i fauny, a przede wszystkim maoryska unikalność kulturowa stanowią, iż to wyjątkowy kierunek w turystyce światowej. Przyroda kraju nacechowana jest endemizmem, bowiem 75% tutejszych gatunków roślinnych, dajmy na to gigantyczne i święte dla Maorysów drzewa kauri, nie występują nigdzie indziej na świecie. Świat zwierząt nie jest mniej fascynujący biorąc za przykład iguanę tuatara posiadającą „trzecie oko”, czy też kiwi – nielotnego ptaka o nocnym trybie życia, będącego narodowym symbolem kraju. Niestety, populacja kiwi wydaje się być na wymarciu, bowiem obecnie odlicza się ich na poziomie około 50 000 sztuk w porównaniu z 5. milionami w roku 1925. Przyczyną procesu są possumy – torbacze sprowadzone niegdyś z Australii, których przysmakiem są właśnie jajeczka w gniazdach kiwi.

Nowa Zelandia rozpościera się łukiem o długości 1600 km, zorientowanym z północy na południe, utworzonym przez dwie duże wyspy: Północną (North Island) i Południową (South Island). Na Wyspie Północnej (powierzchnia 115.000 km²) leżą dwa największe miasta kraju: Auckland i Wellington. Auckland położone jest na północy i dumne jest z tradycji morskiej. Miasto zewsząd otoczone jest wodą i nietrudno dostrzec tu wzgórza wygasłych wulkanów. Poza ujmującym krajobrazem mocnymi punktami kosmopolitycznego Auckland są między innymi Auckland Museum poświęcone głównie kulturowej tradycji Maorysów, wodny świat Kelly Tarlton’s Underwater World & Antarctic Encounter, czy barwna, handlowa Queens Street. Popularne są wodne wycieczki do zatoki Hauraki i tamtejszych wysepek zamieszkałych przez pingwiny, petrele i maskonury help with essay.

Nowa Zelandia (1)W centrum North Island znajduje się jezioro Taupo – największe w Nowej Zelandii (606 km²). Powstało ono w efekcie gigantycznej erupcji wulkanicznej i wypełnia niszę krateru o tej samej nazwie. Brzegi jeziora wykreśla linia kamienistych plaż i malowniczej falezy. Charakter wulkanicznej tożsamości regionu jest łatwo dostrzegalny w postaci zjawisk termalnych. Najbardziej znane znajdują się w nieopodal pobliskiego miasteczka Rororua, leżącego nad jeziorem o tej samej nazwie. Warto udać się tam do wulkanicznej doliny Waimangu (Waimangu Volcanic Valley) i jej kolorowych jezior wrzącej wody, jak i do gorącego jeziora Champagne Pool o czerwieniejącym obrzeżu termalnych osadów.

Na południe od Taupo rozpościera się Park Narodowy Tongaroro mieszczący trzy święte dla Maorysów i czynne wulkany Ruapehu, Ngauruhoe i Tongariro. Dojście do tego ostatniego liczy 17 km i wymaga dnia intensywnego marszu. Prowadząca tam trasa Tongarito Crossing wiedzie przez Błękitne Jezioro i Jezioro Szmaragdowe. Popularne w tamtej okolicy jest wędkarstwo, turystyka w siodle, jak i krajobrazowe loty awionetkami.
Wellington – stolica kraju – leży na południowym skraju Wyspy Północnej i posiada wspaniały port ulokowany wewnątrz zatopionego krateru wulkanicznego. By ujrzeć jego zachwycającą panoramę, nie wahajmy się do marszu na szczyt Mont Victoria (196 m). W centrum miasta weźmy też kolejkę linową i podążmy do Ogrodu Botanicznego i jego szykownej kolekcji róż. Spacer po Wellington niewątpliwie uatrakcyjni nadzatokowa Jervoy Quay, czy słynna Cuba Street.

Wnętrze South Island (151 000 km²) zdominowane jest łańcuchem nowozelandzkich Alp Południowych (Southern Alps). Największą aglomeracją jest Christchurch, znane też pod nazwą The Garden City, będące jednym z najciekawszych celów światowej turystyki. Miasto położone jest na równinie Canterbury, w otoczeniu wzgórz Port Hills z jednej strony i wodami Pacyfiku z drugiej i owa rozmaitość geograficzna pozwala na różnorodną aktywność. Rzeka Avon przecina miejscowy ogród botaniczny o ponad 150-letniej historii, gdzie zyskujemy sposobność zwiedzenia bogatej ekspozycji roślin egzotycznych i endemicznych. Spacery wzdłuż rzeki cieszą się wielką popularnością, bowiem to również atrakcyjna przestrzeń komunikacji wodnej.

Nowa Zelandia (5)South Island to symbol parków narodowych. Wymieńmy kilka: Park Narodowy Jezior Nelson (Nelson Lakes National Park) na północy to krajobrazowa prezentacja piękna jezior i rzek, gdzie przyjemnie biwakować, wędrować i wędkować. W Mont Cook National Park na zachodzie wyspy wznosi się najwyższa góra Nowej Zelandii – Mont Cook (3 754 m), na której Sir Edmund Hilary trenował przed atakiem na Mont Everest. Liczne lodowce, w tym Fox Glacier i Franz Josef Glacier tworzą tam krajobraz wręcz niezwykły. Niżnej na południu rozpościera się park narodowy Fiordland, który charakteryzują lodowce i fiordy, a wędrówkom towarzyszą niezrównane panoramy. Najmniejszy na wyspie jest Abel Tasman National Park położony na północno-zachodnim cyplu.
Amatorzy wędrówek nie zaznają na Wyspie Południowej dość wytchnienia z powodu nadmiaru pieszych tras i niezliczonych schronisk. Wyspę przemierza dziewięć great walks – tras wędrówkowych – z których najsłynniejszą jest Milford Track (53 km) łączący jezioro Te Anau z fiordem Milford Sound. Pod względem widokowym bardzo liczy się fragment zachodniego wybrzeża od miejscowości Haast po Westport.