Nasza idea

Yoga Way
Tytułowy anglicyzm jest zamierzony. Współczesna lingua franca oddaje uniwersalizm jogi, która przeszczepiona na Zachód stała się częścią naszego świata. Dziś jest popularniejsza u nas niż w Indiach i mimo ciężaru swych pięciu tysięcy lat przeżywa gwałtowny wzrost popularności. Do jej uniwersalizmu nawiązuje jogin z naszego logo wpisany, niczym człowiek witruwiański Leonarda da Vinci, w koło i kwadrat oznaczające w sanskrycie mandalę.

Ciało jest ważne. Bez ciała by nas nie było. Łączy nas z naszym umysłem i światem, którego jesteśmy częścią. To nasza busola. Wszystkie nasze kontakty ze światem odbywają się za pośrednictwem ciała. Dlatego szukamy dla niego rozległej przestrzeni, harmonii i równowagi – w sobie i na zewnątrz siebie, w ruchu i w bezruchu.

Joga ma wiele dróg. Wszystkie w swym założeniu prowadzą do swoistego wyzwolenia, porównywalnego do aktu uzdrowienia, wolności, stanu bezwarunkowego bycia. Lecz nas bardziej zajmuje sama droga – droga ku przemianie. Z hatha-jogi wyodrębniło się jej kilkadziesiąt zróżnicowanych odmian, od ezoterycznych po racjonalne, od statycznych po dynamiczne, my szukamy własnej jogi, przygody ciała i umysłu łączącej mądrość Wschodu z nauką Zachodu. Zapraszamy w daleką podróż – czym dalej, tym bliżej siebie.

Leszek Turkiewicz

Dodaj komentarz